Inteligentne technologie zapewniają nie tylko podwyższony komfort i bezpieczeństwo, lecz także dbają o racjonalne wykorzystanie energii, co przekłada się na niższe rachunki i mniejszy wpływ budynku na środowisko naturalne. Ważną rolę w tym zakresie odgrywają nowoczesne rozwiązania automatyki okiennej i drzwiowej.
Choć w pełni inteligentne domy nie są jeszcze rozpowszechnione, rozwiązania automatyki już dziś sterują m.in. ogrzewaniem we wszystkich nowych i zmodernizowanych budynkach. Dzięki temu można indywidualnie ustawić temperaturę komfortu, dostosowywać ją do sposobu użytkowania danego pomieszczenia i kontrolować efektywność zużycia energii. Nowoczesna automatyka okienna zapewnia jeszcze więcej korzyści. Nowoczesne okna połączone z systemem smart home mogą aktywnie zapobiegać niepotrzebnym stratom energii, na przykład ostrzegając o przypadkowym pozostawieniu otwartego skrzydła lub nawet samodzielnie zamykając je w momencie spadku temperatury w pomieszczeniu. Taka inteligentna „powłoka budynku” może również jeszcze skuteczniej dbać o zdrowy mikroklimat pomieszczeń, usuwając nadmiar CO2 i wilgoci czy też schładzając pomieszczenia w porze nocnej. Wszystkie te funkcje oferuje automatyka okienna marki Schüco, w skład której wchodzą okna i drzwi przesuwne z mechatronicznymi okuciami TipTronic Simply Smart, szeroka gama zintegrowanych czujników oraz zaawansowany system sterowania Schüco Building Skin Control.
Okna na straży oszczędności energii
Nowoczesne okna mogą poprawiać bilans energetyczny budynku nie tylko ze względu na swoją doskonałą izolacyjność cieplną. Dzięki inteligentnemu wyposażeniu są w stanie ostrzegać przed nieumyślnym pozostawieniem otwartego skrzydła, co wiąże się ze stratami energii nie tylko jesienią i zimą. Również latem w budynkach z systemem chłodzenia przekłada się to na dłuższą pracę urządzeń i zwiększone zużycie energii elektrycznej. Aluminiowe okna Schüco serii AWS mogą być na przykład wyposażone w ukryty w rowku okuciowym, bezprzewodowy zaczep SensTrack wireless, który monitoruje stan zamknięcia okna i wysyła powiadomienia do systemu sterowania budynkiem. Dzięki temu użytkownik może je odczytać w aplikacji na własnym smartfonie. Ważną zaletą zaczepu jest niezależność energetyczna – energia potrzebna do jego zasilania jest generowana w trakcie zamykania i otwierania okna, co przekłada się na pełną niezawodność działania. Rozwiązanie to można bezpośrednio podłączyć do systemów inteligentnego domu zgodnych z EnOcean lub za pośrednictwem zewnętrznego interfejsu – do systemu KNX. Jeszcze większe możliwości zapewniają okna i drzwi przesuwne z mechatronicznymi okuciami TipTronic SimplySmart. Inteligentna stolarka może być programowana na wykonywanie planowych czynności, takich jak na przykład czasowe nocne chłodzenie pomieszczeń. W połączeniu z systemem zintegrowanych czujników może również samodzielnie zamykać skrzydła w momencie pogorszenia pogody lub otwierać je, gdy zawartość CO2 i wilgoci w pomieszczeniu osiągną zbyt wysoki poziom. W pełni ukryte okucia TipTronic SimplySmart zostały wyposażone w zaawansowane rozwiązania bezpieczeństwa, np. w postaci ochrony przed przypadkowym przytrzaśnięciem. Nad prawidłowym działaniem stolarki z mechatronicznymi okuciami czuwa kompleksowa platforma do monitorowania, integracji i sterowania Schüco Building Skin Control.
Komfortowe sterowanie inteligentną stolarką
Wszystkimi elementami mechatronicznymi Schüco można łatwo sterować z poziomu kompleksowej platformy Schüco Building Skin Control. Inteligentne elementy są uruchamiane i konfigurowane za pomocą oprogramowania Engineering Tool Automation (ETA), zaś otwarte interfejsy platformy pozwalają na połączenie jej z różnorodnymi systemami sterowania budynkiem, takimi jak KNX, BACnet czy nawet Amazon Alexa. Otwiera to zupełnie nowe możliwości sterowania oknami i drzwiami z elektronicznym napędem za pomocą komend głosowych zamiast np. smartfonu czy tradycyjnego przycisku. Na przykład aby otworzyć drzwi przesuwne, wystarczy powiedzieć „Alexa, przewietrz salon”. Dzięki nowemu pulpitowi nawigacyjnemu można ponadto monitorować status wszystkich zainstalowanych systemów Schüco BSC za pośrednictwem interfejsu webowego. Z tego poziomu można np. ustawiać automatyczne powiadomienia o zdarzeniach czy planowanych pracach konserwacyjnych. Można również przypisać poszczególne elementy do budynku, piętra i pomieszczenia, co w przypadku dużych budynków znacznie ułatwia administratorom i grupom serwisowym łatwe i szybkie zlokalizowanie ich np. w razie potrzeby konserwacji.
Grupa Schüco z siedzibą w Bielefeld zajmuje się projektowaniem i sprzedażą systemowych rozwiązań powłok budynków z aluminium, stali i PVC-U. Portfolio produktów obejmuje systemy okienne, drzwiowe, fasadowe, wentylacyjne, bezpieczeństwa i ochrony przeciwsłonecznej, a także inteligentne sieciowe rozwiązania dla budownictwa mieszkaniowego i obiektowego. Schüco zapewnia również doradztwo i cyfrowe rozwiązania na każdym etapie procesu budowlanego – od wstępnej koncepcji, poprzez projekt, produkcję i montaż aż po obsługę posprzedażową wraz z konserwacją i serwisem. Portfolio uzupełniają maszyny do produkcji i usługi dostosowane do potrzeb klienta. Jako jedna z wiodących firm w branży budowlanej, Schüco dąży do tego, aby być pionierem w zakresie całościowego zrównoważonego rozwoju oraz aktywnie przyczyniać się do osiągania neutralności klimatycznej i tworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym w branży budowlanej dzięki swoim produktom i usługom. Założona w 1951 roku firma Schüco działa obecnie w ponad 80 krajach i zatrudnia 6750 pracowników. W 2022 roku roczny obrót firmy wyniósł 2,28 miliarda euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl
Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl
Schüco International Polska
press box
Link do strony artykułu: https://wm2.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/dom-inteligentny-to-dom-energooszczedny